دلایل جوش آوردن موتور خودرو

اوایل روزهای گرم و آفتابی سال است و رانندگان بطور مداوم و مکرر با نگرانی هایی روبه رو می شوند زیرا ممکن است هنگام رانندگی و یا قرار گرفتن پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک ، ناگهان متوجه ی بالا رفتن و جوش آوردن موتور خودرو خود شوند.

جوش آوردن موتور خودرو دلایل بسیار متعددی دارد اما همانطور که همه ی ما می دانیم این اتفاق ناگهانی می تواند برای وسیله ی نقلیه ی شما بسیار خطرناک باشد و حتی امکان دارد سلامتی شما را به خطر بیاندازد از این رو در این مقاله قصد داریم به طور کامل دلایل جوش آوردن موتور خودرو و همچنین  ممانعت از رخ داد چنین فاجعه ای برای خودرو را برای شما بیان کنیم .

جوش آوردن موتور خودرو

همچنین می خواهیم به فعالیت های اساسی و مهمی که هنگام به وجود آمدن این اتفاق، باید انجام گیرد اشاره کنیم زیرا کنترل و انجام عملکرد های مناسب هنگام جوش آوردن موتور خودرو بسیار مهم و حائز اهمیت است به گونه ای که تمامی رانندگان لازم است که به تمامی این موارد آگاه باشند.

 

دلایل اصلی جوش آوردن موتور خودرو چیست

 

جوش آوردن موتور خودرو می تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشند حال اگر ما بخواهیم به چند مورد از این دلایل اشاره کنیم می توان موارد زیر را نام برد زیرا موارد مطرح شده در این مقاله از اصلی ترین دلایل این مشکل بسیار بزرگ است.

جوش آوردن موتور خودرو

چندین مورد از دلایل جوش آوردن موتور خودرو

 

  • نشت در سیستم خنک کننده : نشت دلیل اصلی گرمای بیش از حد وسیله نقلیه است.

نشتی در شلنگ ها ، رادیاتور ، پمپ آب ، محفظه ترموستات ، هسته بخاری ، واشر سر ، شاخه های یخ زدگی و موارد دیگر می تواند منجر به مشکلات سیستم خنک کننده خودرو شود.

از این رو در بعضی از مواقع اگر به نشتی مشکوک هستید و یا مجبور شده اید ماده خنک کننده به مخزن اضافه کنید ، منتظر بررسی آن نباشید. یک نشت کوچک می تواند به سرعت به یک تعمیر گران قیمت و یک مشکل بسیارجدی  برای خودروی شما تبدیل شود از این رو باید سریعا به این مشکل رسیدگی شود تا از مشکلات جدی برای سلامت خود و خودرو و جوش آوردن  موتورخودرو جلوگیری کند .

 

  • غلظت مایع های خنک کننده : قطعا شما همیشه می خواهید از ماده های خنک کننده ی خوب و با کیفیت در وسیله نقلیه خود استفاده کنید. زیرا ماده های خنک کننده اشتباه یا مخلوط اشتباه مایع خنک کننده و آب مقطر می تواند باعث گرم شدن بیش از حد وسیله نقلیه شما شود و مشکلات بسیار زیادی را برای وسیله ی نقلیه ی شما بوجود آورد.

از این رو به دلیل اهمیت بسیار بالای این موضوع شما باید بصورت مداوم و متوالی خودروی خود را چک کرده و از مایع های خنک کننده ی خوب و با کیفیت استفاده کنید تا مانع هرگونه خطر احتمالی شوید زیرا ماده خنک کننده با گذشت زمان خورنده می شود و باعث فرسودگی سیستم خنک کننده  نیز می شود .

 

  • ترموستات بد : ترموستات شما یک شیر کلیدی در سیستم خنک کننده است که اطمینان می دهد خنک کننده در صورت لزوم به رادیاتور منتقل می شود. وقتی ترموستات در موقعیت بسته گیر می کند ، خنک کننده دیگر نمی تواند از آن عبور کند و در موتور بیش از حد گرم می شود. در هر نشانه ای از گرم شدن بیش از حد خودرو ، بهتر است فوراً خودرو را بررسی کنید تا تعمیرات ساده احتمالی به مشکل بزرگ و پر هزینه ای برای خودروی شما تبدیل نشود.

 

  • مشکل در رادیاتور: رادیاتور بد نشت و گرفتگی هایی در رادیاتور می تواند منجر به خرابی رادیاتور شما شود و هرگونه اختلال در عملکرد رادیاتور می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود زیرا نمی تواند گرما را از بقیه سیستم خنک کننده دور کند و این موضوع می تواند منجر به جوش آوردن موتور و ماشین خودروی شما شود. یکی از موارد دیگری که مربوط به رادیاتور خودروی شما می شود و باید به طور مداوم آنرا بررسی و کنترل کنید، تمیز بودن آن است زیرا هنگامی که کاغذ ، کثیفی یا شی خارجی جریان رادیاتور را مسدود می کنند کاپوت ماشین خود را باز کنید. بررسی کنید که بازدارنده یا چیزی مانع گریل یا بخشی بین کوره و رادیاتور نباشد زیرا ممکن است مواردی معمول که عبارتند از: کیسه های پلاستیکی ، زباله ، چوب پنبه ، و غیره جریان رادیاتور شما را مسدود کند و در صورت مسدود شدن گریل یا جلوی رادیاتور ، هوا نمی تواند از طریق رادیاتور عبور کند و گرما را از ضد یخ منتقل کند. علاوه بر این ، بین خازن و رادیاتور را با دقت تماشا کنید زیرا شیلنگ شستشوی اتومبیل سلف سرویس می تواند زباله های زیادی را از بین ببرد از این رو نیازی به نگران شدن هنگام تمیز کردن رادیاتور خود نباشید و با دقت رادیاتور خود را بررسی و آنرا عاری از هرگونه شی خارجی کنید.

 

  • شیلنگ های فرسوده یا ترکیده : نشت و فرسودگی در شیلنگ یکی از مواردی است که ممکن است باعث جوش آوردن موتور و ماشین خودروی شما شود. در صورت وجود نشتی در شیلنگ ها ، رادیاتور ، سیفون آب ، محل قرارگیری رگولاتور داخلی ، پمپ آب ، واشر سر ، شاخه های یخ زدگی و چند مورد مختلف ، همه این موارد می توانند باعث بروز مشکلات در سیستم خنک کننده خودرو شوند. در صورت مشکوک بودن به نشت یا نیاز به افزودن ماده خنک کننده به منبع ، خودروی خود را بررسی کنید.

ناگفته نماند که هرگونه سوراخ و نشتی کوچک  در هر قسمت از سیستم خنک کننده  اگر به موقع به آن رسیدگی شود می تواند به سرعت برطرف شود.

بنابراین باید به سرعت به آن رسیدگی شود زیرا شیلنگ های دارای ترک یا حتی سوراخ شما را با موتور معیوب روبرو کرده و جریان خنک کننده خودروی شما را مختل می کند.  زیرا پمپ آب شما به دلیل نشت از یکی از شیلنگ ها نمی تواند مایع خنک کننده را ، به گردش درآورد از این رو این امر می تواند باعث جوش آوردن موتور خودرو و ماشین شما شود.

 

  • فن  معیوب رادیاتور :  فن رادیاتور شما هوا را به رادیاتور منتقل می کند  تا به کاهش دمای مایع خنک کننده کمک کند اما کلاچ فن فرسوده یا فن خراب موتور نمی تواند به کاهش دما کمک کند و منجر به گرم شدن بیش از حد خودروی شما می شود.

 

  • کمربندهای گشاد یا شکسته: اگر تسمه ای شل یا شکسته باشد تسمه پمپ آب ، نمی تواند به حفظ حجم صحیح جریان خنک کننده کمک کند و می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود.

 

  • روغن رادیاتور : در صورت یافتن روغن درون رادیاتور ، یک مشکل اساسی برای خودروی شما پیش خواهد آمد. دو نوع روغن وجود دارد که ممکن است به سیستم خنک کننده شما ریخته شود ، روغن گیربکس و روغن موتور.

روغن گیربکس می تواند به سیستم خنک کننده شما وارد شود و به کولر روغن گیربکس داخلی رادیاتور شما ریخته شود.

شما ممکن است روغن موتور درون رادیاتور داشته باشید که ناشی از تقسیم سر موتور یا تقسیم کننده سیلندر است.

حل و فصل هر دو مورد فوق العاده مشکل ساز است و قبل از اینکه با مشکل بزرگتری روبرو شوید باید وسیله نقلیه خود را برای تعمیر به تعمیرگاه ببرید.

در نهایت در صورت دریافت نشت روغن گیربکس ، نشت روغن موتور یا هر روغنی که با مایع خنک کننده شما مخلوط شده باشد ، نباید وسیله نقلیه خود به حرکت در آورید و باید سریعا برای تعمیر آن اقدام کنید.

 

  • مشکل در پمپ آب : پمپ آب شما قلب سیستم خنک کننده شماست و اگر به درستی کار نکند ، خودروی شما به اندازه کافی فشار ندارد که بتواند مایع خنک کننده موتور را در سیستم خنک کننده پیش ببرد.   از این رو هرگونه مشکل در پمپ در اثر فرسایش ، نشت یا هر چیز دیگر می تواند باعث گرم شدن بیش از حد وسیله نقلیه شما شود.

  جوش آوردن موتور خودرو

تمامی مواردی که در بالا گفته شد مواردی بود که باعث جوش آوردن موتور و ماشین خودروی شما می شود و این اتفاق یک اتفاق نادر و کم یابی نیست و برای همه ی رانندگان ممکن است اتفاق بیافتد بخصوص در روزهای گرم تابستان زیرا ممکن است در یک روز گرم که شما در ترافیک گیر کرده اید ناگهان متوجه ی درجه ی حرارت خودروی خود می شوید که دما در بالاترین سطح است که نشان می دهد موتور شما در حال سوختن است.

هنگام جوش آوردن ماشین چه کنیم

در این حالت واضح است که اتومبیل شما بیش از حد گرم می شود. این یک وضعیت اضطراری است و شما باید بسرعت کاری انجام دهید در غیر این صورت موتور ماشین شما به شدت آسیب می بیند. حمل خودرو توسط خودرو بر یکی از کارهایی است که شما می‌توانید پیگیری کنید.

حال ما می خواهیم بعد از بررسی دلایل جوش آوردن موتور خودرو و ماشین به یکسری از اقداماتی که می تواند خودروی شما را از آسیب های بسیار جدی دور کند ، اشاره کنیم.

جوش آوردن موتور خودرو

اقدامات فوری بعد از جوش آوردن ماشین

بعد از مواجه شدن با گرمای بیش از حد خودروی خود باید یکسری از اقداماتی را انجام دهید تا حداقل صدمات احتمالی به موتور اتومبیل خود را به حداقل برسانید و از جوش آوردن موتور خودرو جلوگیری کنید ،حال این اقدامات شامل موارد زیر است:

اول از همه ، شما باید AC  خودروی خود را در اسرع وقت خاموش کنید.

در مرحله دوم که شاید این مرحله برای شما تعجب آور باشد، دستگاه برفک زدایی و گرمای  خودروی خود را به بالاترین سطح روشن کنید.

اگر از خود می پرسید که چرا مجبورید چنین کاری کنید ، باید به شما بگوییم که  تنظیم حرارت و یخ زدایی به همان میزان می تواند گرما را از موتور شما خارج کند.

از این رو ممکن است داخل اتومبیل شما بسیار گرم شود  بنابراین مجبورید شیشه ها را پایین بیاورید.

یکی از مهمترین اقداماتی که باید در لحظه انجام دهید خاموش نکردن خودروی خود است زیرا باید خودوی شما روشن باشد و سعی کنید سرعت موتور خود را بالا ببرید. با این کار ، سعی دارید تا حد ممکن خنک کننده را به گردش در بیاورد.  از این رو برای رسیدن به دور RPM به ۲۰۰۰ دور در دقیقه باید پدال گاز را فشار دهید. البته نیازی به  این اندازه ی دقیق نیست و نیازی به تصویب آن نیستید. همچنین باید یادآوری کرد  که اگر حتی آهسته حرکت می کنید ، دنده را در پایین ترین حد بین ۲ تا ۳ قرار دهید تا روی دور سنج هدایت شود و به یک نقطه مناسب برای کشیدن برسید.

همچنین می توانید با ریختن آب روی رادیاتور و کنترل این جریان شرایط را ایمن کنید. سرانجام ، وقتی به نقطه درست رسیدید از ماشین پیاده شوید و یک بکسل یا کمک بگیرید. با انجام آنچه در بالا ذکر کردیم ، باید حداقل به طور موقت دما کاهش یابد. در صورتی که بعد از دو دقیقه اتفاقی نیفتد ، باید سریعاً ماشین را خاموش کنید. این بستگی به خود شما دارد که تا چه حد  شرایط خودروی شما امن است.

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن خودرو

اما  پس از کمی خنک شدن موتور خودرو باید سریعا آنرا به تعمیرگاه ببرید زیرا در موتورهای خراب شده بارها دیده شده است که  افراد می خواهند کمی بیشتر با موتور جوش آورده رانندگی کنند از این رو ممکن است برای آنها مشکلات بسیار زیاد و عمدتا پر هزینه ای بوجود آید. به هر حال وقتی سیستم خنک کننده شما به طور موثری گرمای ایجاد شده توسط موتور شما را در اثر سوختن سوخت جذب نمی کند ، موتور شما بیش از حد گرم می شود.

اکنون شما می دانید که در وهله ی اول و هنگام جوش آوردن موتور خودروی خود چگونه باید رفتار کرد از این منظور می توانید شرایط را به خوبی کنترل کنید و از مشکلات بسیار زیادی که ممکن است سلامت شما و خودروی شما را بخطر بیاندازد جلوگیری کنید زیرا همانطور که گفته شد جوش آوردن موتور خودرو می تواند علاوه بر خسارت های مادی بسیار سنگین باعث آتش سوزی خودرو و در نهایت تهدید سلامت راننده شود.

عوارض جوش آوردن خودرو

در نهایت می توان گفت، وسیله نقلیه ای که  بیش از حد گرم می شود و به اصطلاح جوش می آورد  اتفاقی است که نیاز به توجه فوری دارد که در بیشتر موارد علت اصلی یک ترمیم ساده و کم هزینه است. اما متأسفانه ، بیشتر مردم مشکل اولیه را نادیده می گیرند و در نتیجه هزینه های گسترده و بیشتری را مجبور به پرداخت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *